Statik Projelendirme

Statik ve Çelik Projelendirme

Mimari proje, inşa edilecek binanın biçimini, boyutunu, çevresiyle uyumunu, estetik görünümünü, iç mekanlarının boyutları ile birbiriyle bağlantısını ve her birinin işlevsel niteliğini belirlemektedir.
Dolayısıyla, mimar projeler, belirtilen konularda gerekli mesleki bilgiler ile donatılmış bulunan mimarlar tarafından hazırlanmaktadır.

Mimari proje üç temel faktörün etkisinde şekillenmektedir. Bunlar, bina sahibinin istekleri, inşaatın yapılacağı arsanın imar durumu ve mimarın mesleki bilgisi ve deneyimidir. Bina sahibi, inşa ettirmek istediği binayı hangi amaçla kullanacağı, iç mekanlarının boyutların, sayısı, ince yapı elemanlarının cinsi ve niteliği ile ilgili her türlü istek ve beklentilerini yazılı hale getirerek mimara vermektedir. Bu istek listesine “program”da denilmektedir. İnşaatın yapılacağı arsa, mimar için bir sabit veri niteliğindedir. Yani arsanın boyutu ve o arsaya inşa edilecek binanın toplam inşaat alanı belirlenmiş bulunmaktadır. Arsa ile ilgili gerekli bilgiler, imar durum belgesinde verilmektedir.

Yapı tasarımında mimari projelendirmeden sonra statik projelendirme aşaması gelir. En az mimari projelendirme aşaması kadar önemli olan bu aşama inşaat mühendisleri tarafından yürütülür ve yapıyı kullanım ömrü boyunca ayakta tutacak yapı elemanlarının ölçülerine ve detaylarına bu aşamadaki hesaplar sonucunda karar verilir. Bu faktörlerin şüphesiz hepsi çok önemlidir ancak ilk maddede belirtilen statik projelendirmenin doğru yapılması hususu diğerlerinden çok daha önemlidir. Çünkü iyi bir mühendis, imalat sırasında yapılabilecek hataları önceden öngörüp bu sorunu hesaplar sırasında alacağı teknik tedbirlerle çözebilir.

MÜHENDİSLİK ve STATİK PROJE HİZMETLERİMİZ
1. Her türlü betonarme ve çelik yapıların statik tasarım ve projelendirilmesi
– Alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, konutlar
– Endüstriyel tesisler, fabrikalar, hangarlar, depolar, sanayi yapıları, silolar, kuleler
– Kültürel yapılar, kapalı spor salonları, okullar, eğitim binaları
– Asma kat, saçaklar, sundurmalar ve merdivenler
2. Alüminyum giydirme cephe statik tasarımı
3. Güçlendirme projeleri, yapıların deprem değerlendirmesi, mevcut durum değerlendirme raporlarının hazırlanması
4. İstinat duvarı, iksa perdesi, zemin ankrajı, zemin güçlendirmesi, jet grout projeleri
5. Uygulama işlerinde kontrollük ve müşavirlik hizmetlerinin verilmesi
6. Altyapı, çevre düzenleme, şebeke projeleri

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
* Statik tasarım yönetimi, statik tasarımın uluslararası ve yerel şartnameler’e (TS, EN, AISC, ACI, UBC, IBC, SNIP) göre uygunluğu’nun denetimi
* Değer Mühendisliği (Value Engineering), her tip yapıda güvenliği ön planda tutarak en ekonomik maliyetle imalat yöntemi ve statik tasarım önerilmesi
* Tasarla-İnşa et (Design&Built) götürü sabit fiyatlı sözleşmeler
* İnşaat sözleşmeleri danışmalığı (FIDIC)
* İhale dökümanları hazırlanması ve ihale süreçlerinin yönetimi
* Yatırımcılar için ön maliyet tahmin çalışmaları
* İhalelere teklif verecek müteahitler için keşif özeti ve metraj hazırlanması
* Mimari proje yarışmaları için inşaat mühendisliği desteği

TAAHHÜT HİZMETLERİ
* Endüstriyel tip çelik binalar, hangar, kule, çelik çatılar, asma kat, saçaklar, sundurmalar (statik tasarım ve projelendirme çalışmaları dahil)
* Villa veya köşk tipi çelik ve betonarme binalar
* Zemin yapıları, istinat duvarı, iksa perdesi, zemin ankrajı, zemin güçledirmesi (tasarım ve projelendirme çalışmaları dahil)
* Altyapı ve çevre düzenleme projeleri
* Akaryakıt istasyonları
* Ofis, dükkan, mağaza, şube tadilat ve dekorasyon işleri

ETİKA

Merdivenköy Mh. Küme Sk. No:3 D:17 Kadıköy / İstanbul

Çedbik Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği

 
 • Statik ve Çelik Projelendirme
  Mimari proje, inşa edilecek binanın biçimini, boyutunu, çevresiyle uyumunu, estetik görünümünü, iç mekanlarının boyutları ile birbiriyle bağlantısını ve her birinin işlevsel niteliğini belirlemektedir...

  Read more

  Güçlendirme Projeleri
  Mevcut yapıların büyük bölümü bugünkü şartlara göre yapılmamıştır. Mevcut yapıların büyük bölümü inşa edildikleri tarihteki şartlara göre de yapılmamıştır.Yapılmış olanların da zamana ya da yaşanılan ...

  Read more